SPS 19 STAWIA NA EKOLOGIĘ

Czas wakacji to czas nie tylko wypoczynku ale i podsumowań. W minionym roku szkolnym postawiliśmy na ekologię.
Szereg działań poświęciliśmy na rozwijanie wiedzy o środowisku oraz kształtowanie zachowań sprzyjających jego ochronie.  Pracowaliśmy bardzo intensywnie aby swoją postawą i działaniem przyczynić się do zmian, które wpłyną na czystość powietrza, ograniczenie odpadów, ochronę i oszczędność wody. Włożyliśmy dużo wysiłku w  poprawę  terenów zielonych  wokół szkoły poprzez wykonywanie prac porządkowych, posadzenie prawie 300 roślin i założenie łąki kwietnej.
Chcemy aby w naszym otoczeniu było jak najwięcej zwierząt , dlatego założyliśmy budki lęgowe dla ptaków, hotele dla owadów , samodzielnie zrobiliśmy domki dla biedronek. Mamy świadomość jak ważna jest różnorodność biologiczna oraz, że jesteśmy za nią odpowiedzialni.
Wiele działań możliwych było dzięki grantowi z projektu „ # Przystanek Przyroda” organizowanemu  przez
Gaz System S.A.  Dzięki wsparciu w kwocie 10000 zł mogliśmy zakupić zbiornik na wodę deszczową, narzędzia ogrodnicze, wiele drzew, krzewów i innych roślin. W ramach projektu prowadziliśmy działania edukacyjne, organizowaliśmy konkursy, imprezy ekologiczne i wycieczki .
Do realizacji niektórych zadań zaprosiliśmy osoby z poza szkoły. Ogromne wsparcie uzyskaliśmy od uczniów klasy II AP z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu, którzy pod opieką  p. Jana Krupskiego przygotowali projekt ogrodu i  brali aktywny udział w jego realizacji, służyli nam fachową radą i bezinteresowną pomocą. Powstały ogród będzie  służył jako  pomoc dydaktyczna i terapeutyczna, będziemy go pielęgnować i rozwijać. Honorowym gościem imprezy „Ratując pszczoły chronisz życie na Ziemi” był ksiądz dr Eugeniusz Marciniak, mistrz pszczelarski, który przybliżył dzieciom zagadnienia dotyczące życia pszczół i ich znaczenie. Nauczyliśmy się segregować odpady, oszczędzać wodę, dbać o żywe organizmy. Udział w projekcie dał nam wiedzę i umiejętności, które będziemy wykorzystywać w życiu codziennym.

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii, Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia”,