Bezpieczne korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych

Wskazówki dla rodziców!!!!

Bezpieczne korzystanie przez dziecko z serwisów

społecznościowych. O czym warto pamiętać?

.

• Porozmawiaj  z dzieckiem, jakie treści na swój temat może zamieścić na profilu. Nie należy publikować informacji ułatwiających zidentyfikowanie dziecka, w tym adresu domowego, nazwy i adresu szkoły.
  • Profil powinien być zabezpieczony silnym hasłem, przypomnij dziecku o konieczności trzymania go w tajemnicy, nawet przed najbliższymi przyjaciółmi. Dzięki temu uniknie np. prób podszywania się, kradzieży internetowej tożsamości i innych konsekwencji.
  • Ostrzeż dziecko przed dodawaniem do grona znajomych osób, których nie zna osobiście. Nie powinno również wysyłać do takich osób zaproszeń do grona znajomych.
  • Porozmawiaj z dzieckiem o zdjęciach i filmach, które publikuje na profilu. Nie powinny się tam znaleźć materiały ośmieszające, o charakterze intymnym lub seksualnym oraz inne, które mogą być wykorzystane przeciwko dziecku lub innym internautom.
  • Zwróć uwagę na zamieszczane przez dziecko komentarze. Nie mogą być wulgarne, obraźliwe lub w inny sposób krzywdzące.
  • Nadmierne korzystanie z serwisów społecznościowych może prowadzić do uzależnienia. Ustal z dzieckiem limit czasu na korzystanie z nich.
  • Przekaż dziecku, żeby nie odpowiadał na internetowe zaczepki, złośliwości czy obraźliwe komentarze. Najlepiej od razu zgłosić je do moderatora serwisu lub na policję.
  • Umówicie się z dzieckiem, że będzie mówić Ci o wszystkich niepokojących sytuacjach, które napotyka w serwisach społecznościowych.  Wspólnie zgłaszajcie agresywne, wulgarne lub krzywdzące treści do moderacji serwisu,na policję. Warto też  korzystać ze wsparcia specjalistów (psychologa, pedagoga szkolnego).