Zespół Szkół nr 19 w Toruniu

Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt.: „Czarno-białe obrazy z życia bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego”

Szkoła Podstawowa Nr  19 w Toruniu im. bł. ks. S. W. Frelichowskiego oraz Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży oraz ich Rodzin „Dziewiętnastka”
mają zaszczyt zaprosić uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych do udziału w XI edycji

Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt.:

„Czarno-białe obrazy z życia

bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego”

 

W tym roku część finałowa konkursu odbędzie się zdalnie. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane w formie internetowej galerii zdjęć na stronie naszej szkoły, a nagrody rozesłane pocztą.     

 Jan Paweł II w dniu 7 czerwca 1999 r. w Toruniu powiedział o błogosławionym;  „Przyjmujemy  z  wielką   wdzięcznością   świadectwo życia błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, współczesnego bohatera, kapłana i człowieka pokoju, jako wezwanie dla   naszego pokolenia. Niech stanie się dla was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania.”

Celem konkursu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży heroicznej postawy księdza Frelichowskiego oraz zachęcanie do stawiania błogosławionego, jako autorytetu i wzoru.

Cele szczegółowe konkursu:

-         rozwijanie zdolności plastycznych uczniów,

-         poznanie  historii życia błogosławionego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

-         poznawanie przedstawień ikonograficznych błogosławionego, np. rzeźby znajdującej się przed Seminarium Duchownym w Toruniu,

-         przedstawianie przy pomocy różnorodnych środków wyrazu plastycznego postaci, portretu oraz scen z życia błogosławionego ks. Frelichowskiego,

-         kształtowanie świadomości i postaw życiowych młodych chrześcijan.

-         uwrażliwienie na wartości chrześcijańskie,

-         inspirowanie młodzieży do działań kreatywnych.

Regulamin konkursu:

Tematem konkursu są prace związane z życiem naszego patrona, zachęcamy więc do przedstawiania scen z życia błogosławionego, a nie portretów.  Bardzo ważne jest by prace były zgodne ze znaną prawdą historyczną dotyczącą patrona, jak np. błogosławiony nie był więźniem obozu Auschwitz-Birkenau, nie zginął też od kuli itp. Tego typu prace będą dyskwalifikowane.  Kolorystyka prac ograniczona do czerni i bieli oraz wszelkich szarości. Format prac A -3 lub A - 4, technika plastyczna dowolna: malarstwo, grafika, formy przestrzenne rzeźby, techniki autorskie, na różnym podłożu, wykonane przy pomocy nowoczesnych metod multimedialnych – w formie wydruku.

Głównymi kryteriami oceniania prac będą:

- walory artystyczne,

- pomysłowość w interpretacji,

- oryginalność pomysłu i techniki.

Prace będą oceniane w kilku kategoriach wiekowych:

            - klasy IV – V, klasy VI – VIII,  klasy szkół ponadpodstawowych

Szkoła może nadesłać dowolną liczbę prac konkursowych. Powinny być one podpisane pismem drukowanym i zawierać: imię i nazwisko autora, nazwę szkoły, telefon kontaktowy i adres e – mailowy do szkoły lub nauczyciela  (imię i nazwisko) pod kierunkiem, którego powstała praca (jedna praca pod kierunkiem jednego nauczyciela). Nie należy oprawiać prac.

 Do każdej pracy należy dołączyć Oświadczenie autora oraz jednorazowo Oświadczanie opiekuna artystycznego włożone razem w koszulce foliowej

 

Prace wraz z Oświadczeniami należy przesłać do 19. 02. 2021r.  z dopiskiem na kopercie - „KONKURS”  na adres:     

Szkoła Podstawowa Nr 19 w Toruniu

im. bł. ks. S. W. Frelichowskiego

ul. Dziewulskiego 41 c

87 -100 Toruń

56 650 80 30

Nadesłane prace stają się własnością organizatorów. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do lekkiego przycinania i kadrowania prac. Laureaci wyróżnionych prac o wynikach konkursu i terminie wręczenia nagród zostaną powiadomieni pocztą internetową, stąd prosimy o adres mailowy szkoły lub do nauczyciela. Nagrody i wyróżnienia nie będą wysyłane pocztą tradycyjną.

Szczegółowe informacje na temat konkursu uzyskać można pod numerem telefonu:, 604057466.

Organizator: Szkoła Podstawowa Nr 19 w Toruniu

Koordynator i pomysłodawca: Alina Arciszewska -Binnebesel - artysta plastyk